Ayrıntılı WordPress RSS Feed Kullanım Rehberi

Ayrıntılı WordPress RSS Feed Kullanım Rehberi

RSS Nedir
Ayrıntılı WordPress’de RSS feed kullanımı

İnternetin bilgi yoğunluğunun giderek arttığı günümüzde, kullanıcıların güncel içeriklere kolayca ulaşabilmesi büyük önem taşıyor. Bu noktada, RSS feed’ler (Gerçekten Basit Dağıtım) devreye giriyor.
RSS, kullanıcıların favori web sitelerindeki en son içeriklere hızlı ve düzenli bir şekilde erişimini sağlayan güçlü bir teknolojidir. Blog yazarlarından haber sitelerine, eğitim portallarından e-ticaret platformlarına kadar birçok web sitesi, ziyaretçilerine en güncel içeriklerini sunabilmek için RSS feed’lerini kullanıyor.
Bu rehberde, RSS’in ne olduğunu, RSS hakkında temel bilgileri ve
WordPress
üzerinde RSS feed’lerinin nasıl kullanılacağını detaylı bir şekilde ele alacağız. Amacımız, hem içerik üreticileri hem de okuyucular için RSS’in sağladığı avantajları keşfetmek ve WordPress kullanıcılarının bu güçlü aracı en verimli şekilde kullanabilmelerini sağlamak.

WordPress RSS Feed Nedir?

genelde insanlar RSS Feed’e basit olarak RSS veya daha da basit olarak ise sadece feed. RSS, Rich Site Summary’nin (Zengin Site Özeti) kısaltmasıdır. Kullanıcıların ve uygulamaların tercih ettikleri web sitelerden düzenli biçimde güncelleme almasını mümkün kılan bir tür web yayınına verilen isimdir.
Bir YouTube kanalını düşünelim. İnsanlar bir kanala abone olurlar çünkü kanal her yeni video yayınladığında bildirim alırlar. RSS Feed de tıpkı bu şekilde çalışır: size yeni yazılar hakkında haberdar eder.
Aynı şeyi her defasında yeni içerik için kontrol etmek istediğimizde favori web sitelerimizi yer işaretlerine ekleyip ulaşarak da yapabilsek de, bu biraz zaman alabilir.
Bir web siteyi sadece bir kez ziyaret edebilir, yayınına abone olabilir ve otomatik olarak güncelleme alabiliriz. RSS sadece kullanıcıların bilgi akışını basitleştirmekle kalmaz ayrıca içerik sendikasyonuna da izin verir. Bu da WordPress site sahiplerinin içeriklerini daha rahat dağıtması anlamına gelir.
RSS Feed 1999’dan beri var olsa da, birçok kişi hala bu terime aşina değil. Ancak, kullanıcı dostu doğasını göz önünde bulundurursak, kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

RSS Feed WordPress’de Nasıl Kullanılır

Rss feed’in ne olduğunu öğrendikten sonra, artık nasıl kullanacağımızı öğrenebiliriz. Ancak bu noktada rss’in yapısını oluşturan 3 özelliğide öğrenmeden geçmeyelim değil mi?

 • WordPress siteleri: İçeriğin depolandığı ve yönetildiği yer.
 • RSS Feed: WordPress sitenizde her yeni bir şey yayımladığınızda yapılandırılmış bir XML dökümanı oluşturur. İçeriğinizin özetini ve metaverisini içeren bu dökümana feed denir.•
 • Feed okuyucu (haber toplayıcı): bu, feed’i birden çok web sitesinden tek bir arayüzüne toplayan ve gruplandıran bir uygulamadır.

Çalışma şekli oldukça basittir. Tek yapmanız gereken feed okuyucu kullanan web sitelerden birine abone olmanız gerekir. Site her yeni içerik paylaştığında, feed okuyucu içeriği sizin için fetch edecektir. Ayrıca güncellemeler hakkında feed okuyucunuz tarafından sağlanan ayarlara bağlı olarak epostanızda veya cep telefonunuzda bildirim alabilirsiniz.
WordPress, varsayılan olarak kullanıcılarına yerleşik bir feed okuyucu sağlar. Eğer zaten bir WordPress siteniz varsa, hesabınıza wordpress.com üzerinden giriş yapmanız gerekecek. Daha sonra ise sayfanız sol üst köşesinde “Okuyucu” tuşunu göreceksiniz.
İçeriye girdikten sonra, okuyacak herhangi bir konuyu bulmaya, bununla birlikte tercih ettiğiniz herhangi bir bloga abone olmaya başlayabilirsiniz. Her güncellemeleri direkt olarak okuyucu sayfanızda gözükecektir.
Eğer henüz WordPress’de değilseniz
Feedly
‘i kullanmanızı tavsiye ederiz. Kolay ve sezgisel arayüzüyle, Feedly, tercihlerinizin en başında olmalıdır. Hem tarayıcı uzantısı, hem de iOs, Android ve Kindle için mobil uygulama olarak da mevcuttur. Belirli konuları arayabilir, yayınınızı sınıflandırabilir ve almayı sevmediğiniz herhangi bir bildirimi susturabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, her şeyi çok kolay kılar.

Feedly ekran görüntüsü
Feedly Masaüstü ekran görüntüsü

Bir feed okuyucu otomatik olarak feedinizi düzenler böylece kendiniz yapmak zorunda kalmazsınız. Ancak, eğer içerik feed’inin nasıl göründüğünü bilmek isterseniz, herhangi bir blogun URL’sine /feed/ ekleyerek erişim sağlayabilirsiniz.
Diyelim ki ornek.com/blog/ sitesinin feed’ine erişmek istiyorsunuz. Bu durumda, WordPress RSS feed URL’si ornek.com/blog/feed olacaktır. Ornek.com kısmını herhangi bir domain adıyla değiştirebilirsiniz.
Eğer bizim web sitemizin feed adresini merak ediyorsanız, https://sadikozdogan.com.tr/feed şeklinde erişim sağlayabilirsiniz. aynı şekilde gözükecektir.
Bazı tarayıcıların yerleşik feed okuyucuları olmasına rağmen, feed’i iyi yorumlayamadıklarından kullanmanız pek önerilmemektedir.
Örneğin, Google Chrome’un her defasında feed’i düzgün okuyamadığında, bu metini göreceksiniz: “Bu XML belgesi ile herhangi bir stil bilgisi bağlantılı değil. Belge ağacı aşağıdaki gibi gösterilecek.”
Bir feed okuyucu kullanmanın temel fikri bilgi akışını basitleştirmektir. Gelişmiş bir kullanıcı olmadığınız sürece, neden zor bir şekilde yapasınız ki?

RSS Feedlerinin Kullanışlı Özellikleri

Bazı insanlar Facebook, Instagram ve Youtube’un artan popülerliğini dikkate alarak RSS Feed’inin modası geçmiş bir konsept olduğunu düşünebilir. Ancak, ben RSS Feed’in hala her zamanki gibi yararlı olduğunu düşünüyorum. RSS Feed’in kanıksayabileceğimiz bazı kullanışlı yanları bulunuyor.

Web Masterler İçin

RSS Feed sitenizi büyütmek için güçlü bir araçtır. Bu yüzden, eğer bir web sahibiyseniz, bu fırsatları kaçırmamalısınız:

 • İçerik sendikasyonu için muhteşem bir fırsat.
  RSS Feed’i sitenizin içeriğini kamuya müsait kılar. Eğer isterse herhangi biri sitenize erişebilir ve abone olabilir. Bu davranışı teşvik etmek için RSS Feed’inizi ziyaretçilerinize görünebilir kılarak pazarlayabilirsiniz. Nasıl? Bir parçacık veya mini resim kullanın, kenar çubuğunuza koyun, ilginç bir yazıyla birleştirin. Kesinlikle çabucak sonuç alacaksınız. İçeriğinizin sosyal medyada tanıtımını yapmak için IFTTT ile entegre edebilirsiniz. Eğer bu düzgün biçimde yapılırsa, büyük bir trafik patlaması (ing) ufuktadır!

 • Eposta pazarlama stratejinize bir yoldaş.
  Eposta üzerinden sadece ürün satmayın veya hatırlamalar yollamayın. İlk önce eposta listenizi genişletmek için feed’inizi tanıtmanız gerek. Feed’inize abone olmayı sağlayan bir ‘eylem çağrısı’ tuşu koyun. Bu şekilde, aboneleriniz yeni içeriğinize epostalarından direkt olarak erişebilir.

 • Ekstra özelleştirme.
  Blog’unuzun görünüşüne çok efor sarfettiğinize eminiz. Temanız güzel gözükmekte ve arayüzünüz pozitif kullanıcı deneyimini arttırmakta. Peki ya RSS Feed’iniz? Aslına bakılırsa, bütün yazılarınıza metin, görseller, farklı tasarım ve hatta reklam ekleyebilirsiniz. Her ne kadar PHP bilgisi gerektirse ve acemiler için olmasa da bahsetmeye değer.

Kullanıcılar İçin

Esneklik ve sadelik herkesin RSS Feed kullanmasını gerektiren iki temel sebeptir. Harika içerik okumak için 20 tane farklı sitede gezmenize gerek yoktur.
Sadece tercih ettiğiniz web sitelere abone olun ve onlar içerik güncellemeleriyle size yayın sağlayacaktır. Bu ayrıca size yardımcı olabilir, eğer stabil bir internet bağlantınız yoksa.
Dahası, çoğu feed okuyucuları size arama fonksiyonu sağlar. Favori konularınızı işaretleyebilir, okuyucunun sizi yeni içerik çıktığında bilgilendirmesini bağlayabilir ve bunları daha detaylı okumak için arşive gruplandırabilirsiniz.

Sonuç

Rss feed’i bir yayım aboneliği olarak düşünmeniz yeterlidir. İster web master olun, istersenizde kullanıcı olun hiç farketmez, rss feed’in tüm niğmetlerinden sizler neden faydalanmayasınız ki?
Artık rss fed’i öğrendinize göre kendiniz keşfedebilirsiniz.
Rss feed ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorumlarda bize bildirebilirsiniz. İyi bloglamalar herkese.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir