Web site kurabilmeniz için en iyi 8 CMS platformu

Web site kurabilmeniz için en iyi 8 CMS platformu

Merhaba kıymetli okurlarımız!
Bu yazımızda sizlere web sitenizi kurabileceğiniz en iyi
CMS
platformlarını ve bu platformların özelliklerini anlatmaya çalıştık.
WordPress
dışında farklı cms platformlarıyla da sitenize kurabileceğinizi daha önceki yazılarımızda da belirttik. şimdi ise web sitesi kurmanızı sağlayan en iyi 8 cms platformunu sizlere anlatıyoruz.
Sizlerde cms platformu ile bir web sitesi kurmak istiyorsanız, ancak hangi cms platformlarından tercih yapamadıysanız işte sizler için en iyi cms platformları. Keyifli okumalar.

Temel bilgiler

İçerik yönetim sistemi, internette göze hitab edecek şekilde içerik yayınlayarak yönetebilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Doğrudan kendi websitenizde makaleler yayınlayabilmenize olanak sağlayan bir metin editörünüz (Notepad veya TextEdit gibi) olduğunu düşünebilirsiniz.
CMS’nin en basit tanımı bu şekilde yapılabilir. Elbette günümüzde en iyi CMS seçenekleri yukarıda belirtilenden çok daha fazlasını başarabilmenizi sağlıyor. Bunlar sayesinde içeriğinizi konumlandırabilir, değişiklikler yapabilir, görsel editörler kullanarak projenizi şekillendirebilirsiniz.
CMS’ler ile web sitesi kurma araçlarını karıştırmamak lazım. Web sitesi kurma araçları sizlere herhangi bir teknik bilgi gerektirmeksizin web sitesi kurmanıza yardımcı olan bir araçtır. Genellikle görsel bir sürükle-ve-bırak editörü kullanarak bunu başarmanızı sağlıyor. Nispeten daha basitler ve kişiselleştirme seçenekleri geniş değil dolayısıyla web siteniz üzerinde az bir kontrole sahip oluyorsunuz.
Web site kurma aracı olarakta
Wix’i
örnek verebilirim. bu sayede kafanızda CMS ve web site kurma aracı arasındaki ayrımı yapabilirsiniz.
Diğer taraftan CMS’ler ise eskiden öğrenmesi ve teknik bilgi olmadan kullanımı oldukça zor olan sistemlerdi. Ancak günümüzde en iyi CMS seçeneklerini kullanarak modern web siteleri yapmanız olanak dailindedir.
Bu CMS türü, web siteleri kurmak ve içeriği yönetmek için hepsi bir arada bir çözümdür. Kullandığınız CMS’ye bağlı olarak ‘eklentiler’ veya ‘uzantılar’ aracılığıyla çeşitli harici özellikler edinebilmeniz mümkün hale getirilmektedir.

Bir içerik sistemi kullanılarak neler yapılabilir

Çoğu insan CMS’lerin sadece blog siteleri için olduğunu düşünmekte. En iyi CMS platformlarından bazılarının ilk başta blog siteleri için geliştirildiği doğru. Ancak bunların çoğu kendilerini geliştirerek artık oldukça özelleştirilebilir bir hal aldı. Örneğin WordPress tüm internet sitelerinin %43’ünü oluşturuyor.
Gerçek şu ki, günümüzde CMS’ler o kadar esnek ki, neredeyse dilediğiniz her türlü proje için kullanılabilirler. Ancak çoğunlukla içerik üreten ve yayınlayan web siteleri için idealler. Bunun anlamı, evet CMS kullanarak basit blog siteleri, rehber siteleri, portföyler, haber siteleri açabilirsiniz. Doğru araçları kullanarak CMS ile çok daha gelişmiş web projeleri oluşturulabilir. Bunlara örnek olarak online dükkanlar, özel üyelik siteleri ve forumlar gösterilmektedir.
Sözün özü CMS’ler ile bir çok projenizin altyapısını oluşturmanız mümkün hale gelmiştir. Eklentiler, uzantılar ve temalar ile daha işlevsel bir siteye ve amacınıza uygun şık, sade tasarımlar yapmanızı sağlayan araçlara sahiptirler.

En iyi cms platformunda neler bulunmalı

Artık teorik olarak CMS’lerin ne olduğu konusunda en azından fikir sahibisiniz. Şimdi birazda bu platformların sunduğu bazı spesifik özelliklerden bahsedelim. En iyi CMS platformunda bulunması gerekenler şunlardır:

 • Kolayca yeni içerik yayınlamaya müsait olmalı. Kaliteli bir CMS güçlü bir editöre ve içeriğinizin müthiş gözükmesi için çeşitli biçim seçeneklerine sahip olmalıdır.
 • İçerik sınıflandırma seçenekleri bulunmalı. Websitenizde ne kadar fazla içerik varsa, her şeyi düzenli tutmak o kadar önemli. Bu yüzden en iyi CMS, içeriğinizi kategorilere ayırma ve onları etiketleme gibi imkanlar sağlamalıdır.
 • Sayfa düzenleme işlevi olmalı. İçerik yayınlamanın yanında websiteniz için farklı türlerde sayfalar oluşturmanız gerekiyor. Seçeceğiniz CMS bu işin altından kalkabiliyor olmalıdır.
 • Yüksek seviyede kişiselleştirilebilir olmalı. tecrübelerime dayanarak söylemek gerekirse, en iyi CMS platformları oldukça kişiselleştirilebilir. Bu şu demek, sitenize istediğiniz özelliği ekleyebilir ve bu sayede daha gelişmiş web siteleri kurmanız anlamına gelmektedir.
 • Güçlü bir topluluğa sahip olmalı. Aktif topluluğa sahip CMS’ler sürekli olarak geliştirildiğinden her zaman güncellemelere, güvenlik yamalarına ve diğer bilgili kullanıcıların yardımına erişebilir durumda olmanızı sağlar.

Bu 5 madde kendiniz için en iyi CMS platformunu seçerken unutmamanız gereken noktalardır. Bunların dışında en iyi CMS seçeneklerinden bazıları hedeflendikleri proje türleri bakımından diğerlerinden farklılık gösterebilirler.
Yazımızın bundan sonraki kısmında artık sizler için belirlediğimiz web site kurmanıza yarayacak en iyi CMS platformlarını inceleyeceğiz.

Site kurmanızı kolaylaştıracak en iyi CMS platformları

Sizler için seçtiğimiz bu CMS platformlarının tamamı açık kaynak kodludur. Hepside farklı projeler için kullanılabilmektedir. Sizler ihtiyaçlarınızı karşılayan CMS platformunu bu listeden seçebilirsiniz.

1. WordPress

WordPress
WordPress ana sayfası

WordPress’i
duymamış olmanıza imkan yoktur herhalde. Bu CMS rakipleriyle karşılaştırıldığında devasa bir piyasa hacmine sahip ve sebebini görmek oldukça kolaydır. WordPress bir blog sitesi platformu olarak hayatına başlamış olsa da bunun çok ötesine geçti. Platformun kullanımı oldukça kolay ve eklentiler ile temalar (arasından seçim yapabileceğiniz binlercesini) kullanarak istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz mümkündür.
İçerik yönetim sistemi olarak WordPress üstün sınıf bir tecrübe sunuyor. Yeni yazılar ve sayfalar yayınlamak kolay ve içeriği biçimlendirebilmenizi sağlayan güçlü bir editöre sahip. Dahası, platform kullanıcı kaydına imkan tanıyarak sürekli olarak güncelleniyor ve ayrıca devasa bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.
Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Sezgisel yayınlama ve içerik yönetimi ayarlarına sahipdir.
 • İçeriği kolaylıkla biçimlendirebilmenizi sağlayan güçlü bir editör sunar.
 • Binlerce tema ve eklentiler sayesinde oldukça kişiselleştirilebilir.
 • Güçlü ve canlı bir topluluğa sahipdir.

WordPress
kullanmanın tek kötü yanı bazen web sitenize ihtiyacınız olan spesifik bir işlevi eklemekiçin biraz deneme yanılma yöntemi uygulamanız gerekiyor. Etrafta daha modernleştirilmiş bir blog tecrübesi sunan seçenekler bulunuyor ancak hiç biri WordPress’in sunduğu kişiselleştirilebilirliğe sahip değildir.

2. Joomla

Joomla
Joomla ana sayfası

İnsanlar en iyi CMS hangisi diye tartışırken WordPress’in hemen yanında anılan isimlerden biriside
Joomla
dır. Genel kabul görmüş bir gerçekse şu, Joomla yeni kullanıcılar için WordPress kadar kullanımı kolay olmasa da bazı noktalarda çok daha esnektir.
Örneğin, eğer çok sayıda ‘özel yazı türleri’ ile uğraşmanız gerekiyorsa Joomla harika bir seçenektir. Bunun anlamı şu, eğer genellikle metin bazlı içerik yayınlayan bir websitesi açacaksanız, ideal bir platformdur. Joomla ayrıca kullanıcı yönetimi söz konusu olduğunda çok daha fazla seçenek sunuyor. Bu sebeple üyelik bazlı web siteleri için de fantastik bir çözüm halini alabilmesi mümkündür.
Bunların üstüne, Joomla ayrıca varsayılan olarak çoklu dil desteğine sahiptir. Bu sayede web sitenize daha fazla dil eklemek için uzantı veya eklenti aramanıza gerek kalmaz. Son olarak, Joomla’nın farklı içerik türleri için tek zamanda birden fazla tema kullanımına olanak sağladığını söyleyeyim.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Özel yazı türleri için muhteşem bir çözüm.
 • Gelişmiş kullanıcı yönetimi seçeneklerine sahip.
 • Varsayılan olarak çoklu dil desteği bulunuyor.
 • Her bir sayfa türü için farklı bir tema kullanımına olanak sağlar.

Kağıt üzerinde Joomla harika görünüyor ve oldukça güçlü bir seçenek. Ancak yeni kullanıcılar için WordPress kadar kullanımı kolay değil, dolayısıyla bu CMS platformunu kullanarak web sitesi sahibi olmayı öğrenmek biraz zaman alabilir.
Ayrıca bazı rakipleri kadar fazla sayıda uzantı ve temaya sahip değil. Bu çok da ciddi bir sorun değil ancak manuel olarak eklemeniz gereken bazı özelliklerin olduğu anlamına geliyor ve ortalama düzeyde web geliştirme tecrübesine sahip olmanız gerekir.

3. Drupal

Drupal
Drupal ana sayfası

Drupal
açık kaynak kodlu en iyi CMS tartışmalarında geçen bir diğer güçlü isim. Piyasa hacmi olarak WordPress ve Joomla’nın gerisinde kalsa da bu onu daha önemsiz kılmıyor.
Pratikte, Drupal rakibi Joomla ile aynı alanlarda yıldızı parlıyor. Örneğin özel yazı türleriyle uğraşırken oldukça kullanışlı bir sistem sunuyor. Ayrıca kullanıcılarınız ve yetkileri üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz ve yine varsayılan olarak çoklu dil desteği sunuyor.
Ancak Drupal’ı kendi sınıfının yıldızı yapan bazı diğer alanlar bulunuyor. Örneğin sınıflandırma sistemi rakiplerinden çok daha güçlü. Ek olarak, Drupal hem WordPress hem de Joomla’dan çok daha güvenli bir platform olarak görülüyor.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Esnek özel yazı oluşturma ve yönetme sistemi sunar.
 • Gelişmiş kullanıcı yönetimi ve yetki ayarlarına sahip.
 • Varsayılan olarak çoklu dil desteği bulunur.
 • Detaylı bir sınıflandırma sistemine sahiptir.
 • Web siteniz için üstün sınıf güvenlik sunmasıyla tanınır.

WordPress, Joomla ve Drupal’ı içeren ‘Üç büyükler’ kulübünün üyelerini kullanarak istediğiniz herhangi türde bir web sitesi yapabilirsiniz. Ancak Drupal ölçeklenebilirliği ve güvenliğiyle tanınıyor, dolayısıyla işletmeler ve kurumsal siteler için daha iyi bir çözüm olarak göze çarpıyor.
Ancak oldukça yüksek bir öğrenme eğrisine sahip. Çoğu durumda, eğer web geliştirme tecrübeniz bulunmuyorsa Drupal kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ancak eğer geliştirmeyle aranız iyiyse Drupal günümüzün en iyi CMS platformlarından birisidir.

4. Typo3

typo3
typo3 ana sayfası

Artık daha nadir tanınan CMS platformlarının evrenine yaklaşıyoruz. Ancak bu durum onları daha önemsiz kılmıyor. Sadece daha spesifik kullanım noktaları olduğu anlamına geliyor.
Örneğin, Typo3. Bu CMS platformu ölçeklenebilirliğiyle öne çıkıyor ve kurumsal-seviye web sitelerini hedef alıyor. Örneğin kurum içi ağ kurmak için CMS kullanmak istiyorsanız, Typo3 harika bir seçim olacaktır.
Diğer taraftan konu kullanım kolaylığına geldiğinde Typo3 genellikle önlerde yer almıyor. Tecrübemize göre bu CMS platformu web geliştirme konusunda ortalama bilgiye sahip kullanıcılara yönelik ve nispeten küçük, sade web siteleri için uygun değildir.
Ancak Typo3 çeşitli bazı harika özelliklere sahip, örneği çoklu dil desteği gibi. Ayrıca tek bir kurulumla birden fazla web sitesi çalıştırabiliyorsunuz, bu da size oldukça zaman kazandırıyor.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Kurumsal seviye websiteleri için harika bir seçenek.
 • Çoklu dilde websiteleri için destek sunar.
 • Tek bir kurulumdan birden fazla siteyi yönetebilmenizi sağlar.
 • Tüm websiteleriniz boyunca veri ve araç paylaşımını mümkün kılar.

Her şeyi hesaba kattığımızda sadece aynı şemsiye altında birden fazla web sitesi çalıştırmanız gerekiyorsa Typo3 kullanmanızı tavsiye ederim. Bu CMS ile temaları, uzantıları ve hatta kullanıcılarınızı web siteleriniz arasında paylaşabilirsiniz, bu diğer platformlarda bulunmayan bir özelliktir.

5. Serendipity

serendipity
serendipity ana sayfası

Önceki seçimimizin aksine Serendipity küçük çaplı bloglar için kusursuz, kullanıcı dostu bir CMS platformudur. Tecrübeme dayanarak konuşursam, kullanabileceğiniz en hafif CMS platformlarından birisidir.
Bu durum özelliklerinin daha az olduğu anlamına gelmiyor. Aksine sahip olduğu dahili dinamik önbellek ayarları sayesinde çoğu web sitesi için muhteşem performans sunuyor.
Konu işlevselliğe geldiğinde, eklentiler ve temalar kullanarak platformu dilediğinizce genişletebilirsiniz. Dahası front veya back-end spesifik eklentiler kullanabilirsiniz, dolayısıyla aradığınız araçları bulmak daha kolay hale geliyor.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Performans ve hız odaklı web siteleri için kusursuz.
 • Çok sayıda tema ve eklentilerden oluşan geniş bir dizine sahip, websitenizi kişiselleştirmek daha kolay.

Genel olarak, Serendipity nispeten küçük websiteleri için kusursuz bir seçenek. Bu sayede kurulumu oldukça basit ve zarif bir blog kurmak çocuk oyuncağı. Ancak daha hırslı projenelerle ilgileniyorsanız, çok güçlü bir seçenek olmayacaktır. Eğer WordPress veya Joomla kadar kompleks olmayan ancak öğrenmesi oldukça kolay olan bir şeyler arıyorsanız tavsiye edebiliriz.

6. Dotclear

dotclear
dotclear ana sayfası

Dotclear, eğer doğrudan blog sitesi tecrübesi istiyorsanız muhteşem bir diğer CMS seçeneği. Denediğimiz bütün CMS’ler arasında sadece birkaçının kullanımı Dotclear kadar kolay. Buna rağmen platform WordPress’in sunduğuna benzer bir düzenleme ve biçim editörüne sahiptir.
Dotclear kullandığınızda yazı yayınlama, yönetme ve sınıflandırma gibi bir dizi güçlü araç setine sahip olursunuz. Platform sayesinde yazılarınızı sade metin, HTML ve hatta Wiki biçiminde yazabilirsiniz.
Bu temel özelliklerinin yanında Dotclear ayrıca kendi RSS beslemelerinizi oluşturabiliyorsunuz. Artı olarak eklentiler ve temalar kullanarak web sitenize yeni işlevler ekleyebilirsiniz.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Kurulum ve kullanım kolaylığı.
 • Sade metin, HTML ve Wiki biçimi desteğine sahip.
 • Web siteniz için kolaylıkla RSS beslemeleri oluşturabilme.

Nihayetinde, Dotclear’ı Serendipity ile aynı kategoriye ekliyorum. Eğer sade bir blog web sitesi tecrübesi arıyorsanız en iyi içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Artı olarak her ikisi de başarılı bir proje başlangıcı için gerekli bütün özelliklere sahiptir. Hangisini seçeceğiniz tamamen kişisel zevkinize kalmış.

7. ImpressPages

impress-pages
impress-pages ana sayfası

Sırada az bilinen bir CMS olan ImpressPages var. Ancak bu platform şimdiye dek gördüğümüz en iyi blog tecrübelerinden birisini sunuyor. Editörü oldukça temiz ve modern bir arayüze sahip. Artı olarak diğer CMS’lerin sunmadığı bazı diğer öğeleri sunuyor, en azından eklenti kullanmadan haritalar ve formlar gibi özelliklerin kullanımı mevcuttur.
Blog ve yazı düzenleme bir yana, bu CMS platformu tasarım konusunda yüksek puan alıyor. Paneli modern bir görünüme sahip, kullanımı kolay ve sayfalarınızla web sitenizin işlevselliğini düzenlemek üzere çok sayıda seçeneğe sahiptir.
Eğer geçmiş yüzyıldan kalmışa benzemeyen bir arayüze sahip CMS platformu arıyorsanız, ImpressPages harika bir seçenek. Ayrıca sezgisel bir sürükle-ve-bırak kurucuya sahip, böylelikle ihtiyacınız olan sayfaları oluşturmak çok daha kolay. Bunların üstüne ayrıca eklentiler ve temalar kullanarak bu CMS’yi kişiselleştirebilirsiniz.
Sahip olduğu artılara rağmen, ImpressPages mevzubahis uzantı sayısı olduğunda WordPress ile yarışabilecek konumda değil. Dolayısıyla özel işlevlere sahip web siteleri kurmak biraz zorlu olabilmektedir.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Kullanımı kolay olan sade ve modern bir arayüze sahip.
 • Gelişmiş işlevlere sahip güçlü bir editör sunar.
 • Sürükle-ve-bırak sayfa kurucusu sayesinde kolaylıkla içerik üretebilirsiniz.
 • Yeterli sayıda eklenti ve temaya sahip.

Bize göre az tanınan bu CMS platformu, sade landing sayfaları oluşturmak istiyor veya kullanım kolaylığına büyük önem veriyorsanız uygun bir çözüm olabilir.

8. Chamilo

chamilo
chamilo ana sayfası
CMS
Web site kurabilmeniz için en iyi 8 CMS

Son ancak yine de önemli bir diğer seçenek ise Chamilo. Bu platform şimdiye dek gördüğümüz diğer seçeneklerden çok daha farklı çünkü belirli bir websitesi türüne yönelik tasarlanmış — eğitim siteleri. Hatta Chamilo Learning Management System (LMS) adı verilen, spesifik bir CMS türüdür.
Chamilo ile ister basit ister kompleks online dersler oluşturabilirsiniz. Dersleriniz metin, multimedya öğeler ve çoktan seçmeli sorular içerebilir ve hatta ödevler verebilirsiniz. Eğer ödev dağıtmanıza imkan sağlayan bir CMS arıyorsanız, başka yerde aramayın.
Chamilo ve incelediğimiz diğer CMS seçeneklerini karşılaştırmak çok da mantıklı değildir çünkü bu platform tamamen tek bir alana hitap ediyor. Ancak Chamilo kullanım kolaylığı konusunda oldukça başarılı olduğunu söylemeliyim. Eğer çok sayıda öğretmeni yönetmeniz ve online dersler oluşturmak için güçlü araçlara ihtiyacınız varsa, harika bir çözümdür.
Başlıca Özellikleri şunlardır:

 • Online dersler oluşturmak için güçlü bir platform sunar.
 • Birden fazla öğretmenin kolaylıkla yan yana çalışabilmesini sağlar.
 • Sınavlar, sorular, ödevler ve diğer eğitim materyalleri oluşturabilmenize olanak tanır.

Sonuç

Web sitenizi yapmak için çok sayıda CMS platformu bulabilirsiniz. bu yazımızda sizlere En iyi site kurmanızı sağlayacak özellikleri ve kullanımları bakımından en iyisi hangisi ise onları bir araya getirip bir liste sunduk.
Bir çok özelliği ve esnekliği bakımından bir çok kişi bizde dail WordPress kullanmaktadır. bizimde tavsiyemiz o yöndedir. ancak sizler farklı bir cms platformu ile de projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. CMS platformları ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum yaz kısmından bize iletebilirsiniz. İyi bloglamalar herkese.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir