WordPress Ekran Tercihleri Butonu Nedir? Nasıl Kullanılır

WordPress Ekran Tercihleri Butonu Nedir? Nasıl Kullanılır

Ekran tercihleri butonu
WordPress ekran tercihleri butonu

Merhaba değerli okurlarımız!
Bu yazımızda sizlere
WordPress
yönetici panelinde karşımıza çıkan ancak bir kısmımızın ne işe yaradığını bilmediği bir butondan bahsedeceğiz.
Butonumuzun ismi: Ekran tercihleri butonu. peki, bu buton nedir, ne işe yarıyor. neler barındırıyor tüm bunları teker teker inceleyelim.

WordPress Ekran Tercihleri Butonu Nedir?

WordPress yönetim panelinde yer alan ekran tercihleri butonu bir açılır menü içerisinde WordPress yönetim panelinizi kişiselleştirmeye ve bir takım ayarlar yapmanıza yarayan çeşitli öğeler barındıran bir açılır menüdür.
Bu menü içerisinde bulunan her sayfa için extra ayarlar ve ek özellikler barındırmaktadır.
Peki bu buton yönetici ekranın neresinde yer alır?
WordPress yönetici panelinin üst kısmında, giriş yaptığımız kullanıcı adının alt kısmında sayfanın sağ üst köşesine doğru bir buton göreceksiniz işte o butonun ismi ekran tercihleri butonudur.
Bu butonu örnekler ile açıklamak daha etkili olacaktır.

WordPress Ekran Tercihleri Butonu Kullanımı

WordPress
yönetici panelinizi açın ve başlangıç ekranında ekran tercihleri butonuna basın. burada ekrandaki öğelerikişiselleştiren seçenekler ve ayarlar göreceksiniz.
Burada Başlangıç ekranında yer alan ve yukarıda liste halinde sıralanmış olan ögeleri mavi ikonları tıklayarak kaldırabilirsiniz. Hoşgeldiniz şeklindeki özelliği kaldırmak için ikonu tıkladığımızda bir daha bu kısım Başlangıç ekranımızda görüntülenmez. Bazen de değişik eklentiler yüklediğimizde (örneğin Google Analytics) buraya o eklentiyle ilgili özet için bileşen eklenecektir. Buradan o bileşeni aktif hale getirebilirsiniz.

ekran tercihleri başlangıç ekranı
WordPress ekran tercihleri başlangıç ekranı

Bir de Tüm Yazılar açıldığında gelen Ekran Tercihleri ile ilgili bir örnek verecek olursak. Yazılar menüsünden Tüm Yazılar kısmı tıklandığında o ana kadar yazılmış yazılarınızın bir listesini göreceksiniz. Burada yazılarınızın başlığı ile birlikte diğer birçok özellik bir liste halinde bulunur. başlıklarını burada göreceksiniz.
Ekran tercihleri tüm yazılar ekranı
WordPress ekran tercihleri tüm yazılar ekranı

Bu liste başlıklarından Başlık adındaki yazıların başlığının bulunduğu sütun sabittir ve bunu kaldıramazsınız ancak bunun haricinde diğer tüm başlıkları kaldırabilir veya görüntülenmeyen bir başlığın görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İhtiyaç duymadığınız başlıkları buradan kaldırarak daha sade ve anlaşılır bir liste görüntülenmesini sağlamanız mümkündür.
Son olarak Yeni Yazı ekleme sayfasını açtığınızda karşınıza gelecek Ekran Tercihlerinden biraz bahsedelim. Bir yazı yazmak için açılan sayfada tercihler açıldığında sayfanın işlevselliği çok yüksek olduğundan burada onlarca tercih de karşınıza gelebilir.
ekran-tercih-yazi-duzenleme
WordPress ekran tercihleri yazı düzenleme ekranı

Yazı yazarken kullanmadığınız özellikler varsa buradan kaldırabilirsiniz. Örneğin yazılarınızda Özet kısmı yoksa bu özellik tıklanarak kaldırılır ve sayfa içerisinde gösterilmez. Kullanılmayan özellikler kaldırılarak daha sade bir yazı yazma sayfasına sahip olursunuz.

Sonuç

WordPress yönetici panelinde, öyle bir buton var ki bu buton ile ekranımızı ve ayarlarımızı özelleştirebilir, kişiselleştirebiliriz. eğer bu güzel gizli özeliği henüz bilmiyorsanız artık öğrendiniz.
WordPress ekran tercihleri butonu, Her sayfada farklı ayarlar barındırmaktadır. yukarıdaki örnekler öe görseller konu anlamanızda sizlere daha çok yardımcı olacaktır.
WordPress ekran tercihleri butonu nedir? nasıl kullanılır başlıklı yazımız ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bize bildirebilirsiniz. İyi bloglamalar herkese.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir