WordPress nedir: kapsamlı WordPress rehberi

WordPress nedir: kapsamlı WordPress rehberi

WordPress nedir
Wordpres nedir

Bir blog sahibi olmak istiyorsunuz ve nasıl bir sistem üzerinde blog kuracağınıza henüz karar vermediniz mi?
İşte bu rehber sizlere yol gösterecek netilikte hazırlanmıştır. tüm sorularınıza cevap bulacak ve bir blog sahibi olacaksınız.
Belki bir çoğunuz
WordPress
ismini duymuş olabilirsiniz, ancak daha yakından tanımaya ne dersiniz?

WordPress nedir, ne işe yarar?

WordPress
içerik yönetim sistemlerinin başında gelen php ile hazırlanmış bir açık kaynaklı sistemdir. tamamiyle gönüllüler tarafından geliştirilmekte olan bu sistem web dünyasında gün geçtikçe büyüyen ve hemen hemen her alanda Web sitenin alt yapısını oluşturabilecek güce ulaşmış bir sistemdir.
WordPress tam olarak; b2 / cafelog adlı projenin bir dalı olarak 2003’te ortaya çıkmıştır. günümüze kadar bir çok popüler sitenin altyapısını oluşturmakta ve güçlü, dinamik yapısı ile birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir.

WordPress ile hangi siteler yapılabilir

Başlangıç olarak wordpress, bir blog sistemi olarak hazırlanmış ancak çekirdeğinde bir takım değişiklikler yapılarak bir çok web sitenin alt yapısına uygun hale getirilmiştir.
Birçok alanda web siteler yapılabilir ancak fikir edinebilmeniz için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Kurumsal web siteler
 • bloglar
 • formlar
 • online satış siteleri
 • Portfolyo, cv siteleri
 • Online kurs siteleri
 • Sosyal ağlar
 • chat odaları
 • Galeriler
 • Haber Portalı
 • online dergi siteleri
 • İş bulma siteleri
 • Üyelik gerektiren siteler
 • Online rezarvasyon gerektiren siteler
 • Soru cevap siteleri
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlara uygun web siteler
 • Viki sözlük siteleri
 • medya siteleri
 • açık artırma ve kupon siteleri

Neden wordpress kulanmalısınız?

WordPress kullanmanız için bazı nedenler olabilir. Bu kısımda ise sizlere WordPress kullanmanızı gerektirecek özelliklerini anlatacağım.

Açık kaynak ve ücretsiz olması

Bazı içerik yönetim sistemlerini satın alarak kullanabilir siniz, ancak wordpress tamamen ücretsizdir. sadece hosting ve domain alarak kullanabilirsiniz.
WordPress açık kaynaklı bir sistemdir. yani herkezce geliştirilebilir demektir. sizlerde WordPress ve kodlama bilginizi geliştirerek eklenti, tema ve çeviri güncellemeleri yaparak bu açık kaynak sistemin bir parçası olabilirsiniz.
WordPress kullanıcı dostu, seo dostu bir yapısı vardır. kod bilginiz olmasa bile rahatlıkla WordPress’i kullanabilir ve yönetebilirsiniz.

Tema ve eklenti desteği

Tema ve eklenti konusunda oldukça geniş bir yelpazesi vardır.
wordpress.org
üzerinden ücretsiz temalara ve eklentilere erişebilir ve kendiniz için gerekli olan kaynaklara erişebilirsiniz.

Kurulumun kolaylığı

Kurulumun kolay olmasıda öne çıkan bir özellik haline gelmektedir.

Düzenli olarak güncellenmesi

Yalnızca bir kaç dakikanızı harcayarak wordpress’i kurabilirsiniz.
Her yeni WordPress sürümü yayınlandığında WordPress tarafından bilgilendirilirsiniz ve güncelleme işlemini bir dakikadan daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Bir çok dosya türünün desteklenmesi

WordPress’in görüntü, metin, ses ve video formatında desteklediği çok çeşitli dosya türü için uzun bir listesi vardır!
WordPress’le .jpg, .png, .gif .pdf, .doc, .pptx, .mp3, .m4a, .mp4, .mov, .wmv ve .avi gibi popüler dosya türlerine ek olarak .odt, .key, .ogg ve .3gp gibi

Gönüllü topluluğu

WordPress hakkındaki sorularınızın yanıtlanması için internet üzerinde WordPress’in farklı yönlerini vurgulayan bloglar, forumlar, online kurslar, seminerler ve e-kitaplar gibi inanılmaz sayıda kaynağa erişebilirsiniz.

WordPress’in esnek yapısı

WordPress’in çok yönlülüğü; kurumsal siteler, hobi blogları, profesyonel işletme siteleri, fitness gibi spor odaklı siteler ve düğün – mezuniyet gibi etkinliklere yönelik farklı türde siteler oluşturmanızı sağlar.
Her türlü web sitesi oluşturmanıza ve sitenizi dilediğiniz gibi geliştirmenize olanak tanıdığı için WordPress son derece esnektir.

Daili ve güçlü seo özelliği

WordPress, tüm sayfalarınız ve yayınlarınız için başlık etiketleri ve meta açıklamalar oluşturmanızı sağlar. Bunlar, arama motorlarının içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan SEO araçlarıdır.
Tüm bunlar wordpress sistemini kullanmanız için yeterli olabilecektir.

sonuç

WordPress, birçok özelliği bünyesinde toplayarak günümüzün cms pazarında en büyük paya sahip olmuş bir yazılımdır. ücretsiz bir şekilde edinebilir ve sadece, hosting, domain ücreti ödeyerek bir WordPress tabanlı siteye sahip olabilirsiniz.
WordPress ile ilgili bu başlangıç yazımızı okuduktan sonra, WordPress le ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bize bildirebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir