WordPress Anahtar Kelimeler, Meta Başlık ve Meta Açıklama Ekleme ayrıntılı anlatım

WordPress Anahtar Kelimeler, Meta Başlık ve Meta Açıklama Ekleme ayrıntılı anlatım

WordPress Anahtar kelimeler, meta başlıklar ve meta açıklamalar
WordPress Anahtar kelimeler, meta başlıklar ve meta açıklamalar

İnternet çağında, arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve daha fazla organik trafik çekmek her web sitesi sahibinin hayalidir. Bu hedefe ulaşmanın en etkili yollarından biri ise doğru anahtar kelimeler, meta başlıklar ve meta açıklamalar kullanmaktır.
Bu unsurlar, arama motorlarının içeriğinizi anlamasına ve kullanıcıların ilgisini çekmesine yardımcı olur. Ancak, bu işlemleri doğru ve etkili bir şekilde yapmak bazen karmaşık olabilir. Neyse ki,
WordPress
kullanıcıları için Yoast SEO eklentisi, bu süreci oldukça basitleştirir ve optimize eder.
Bu makalede, Yoast SEO eklentisini kullanarak nasıl anahtar kelime, meta başlık ve meta açıklama ekleyebileceğinizi adım adım anlatacağız.
Anahtar kelimeler, içeriğinizin hangi konularda olduğunu belirten kelime ve kelime gruplarıdır. Meta başlıklar, sayfanızın arama motorlarında nasıl görüneceğini belirleyen başlıklardır ve meta açıklamalar, kullanıcıların sayfanız hakkında özet bilgi edinebileceği kısa açıklamalardır.
Doğru bir şekilde kullanıldığında, bu üç unsur, web sitenizin arama motoru sıralamalarını iyileştirebilir ve tıklama oranlarını artırabilir. Hazırsanız,
Yoast SEO
ile bu önemli SEO bileşenlerini nasıl optimize edebileceğinizi keşfetmeye başlayalım.

WordPress Meta Açıklamaları, Anahtar Kelimeleri Ve Başlığı Niçin Önemlidir?

Günümüzde bir web sitesinin sadece içerik kalitesi yeterli değildir. Kullanıcılar sayıları neredeyse yüzbinleri bulan web sitelerinin tamamını gezinmezler. Çoğu, arama motorlarındaki ilk üç web siteye göz atar. Bu sebeple
SEO
internet pazarlamasının temel yapı taşıdır; güçlü SEO web sitenize devasa miktarda trafik sağlayabilir.
Blogun başlığı isminden de anlaşılacağı üzere okuyucuya blogun konusu hakkında fikir verir. Bu sebeple başlık listemizin en önemli öğelerinden birisidir çünkü kötü oluşturulmuş bir başlık web sitenizin SEO’suna ciddi bir şekilde zarar verebilir.
Meta açıklaması blogunuza iki şekilde yardımcı olur: arama motorunun yazının içeriğini belirlemesinde ve kullanıcıları daha net ve yararlı bir özete ulaşmasını sağlamaktadır.
Anahtar kelimelerin kullanımı ise çok daha tartışmaya açık bir alandır. Birçok SEO uzmanı bunun SEO’da önemli bir faktör olduğuna inansa da, Google dahil anahtar kelimelerin çok önemli olmadığını savunanlar da mevcuttur.
Nihai olarak arama motorları siteleri derecelendirirken kullandıkları farklı faktörleri açıklamayı reddettiğinden, meta açıklamalarının ve anahtar kelimelerinin sitenizin SEO’suna nasıl bir etki oluşturduğunu tam olarak bilemiyoruz. Bildiğimiz şey ise, bunların yine de bir rol oynadığı ki bu dikkatinizi vermeniz için yeterli bir sebeptir.

Yoast seo eklentisi ile anahtar kelimeler, meta başlıklar ve meta açıklamalar ekleme

WordPress bloğunuz için meta açıklamalar ve anahtar kelimeler eklemenize yardımcı olan oldukça fazla sayıda eklenti bulunuyor. Bu rehberde örnek olarak popüler olan Yoast SEO eklentisini kullanacağız.
Yoast seo eklentisini WordPress web sitenize kurmak ve ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için
Yoast SEO
rehberimize göz atabilirsiniz.
WordPress çevrelerinde SEO gurusu olarak bilinen Joost de Valk tarafından geliştirilmiştir. WordPress, SEO açısından oldukça kullanışlı bir platform olsa da, Yoast SEO cephanenizde önemli bir yer edinebilir ve web site derecelendirme üzerinde etki oluşturabilir.
Yoast’ın popüler Sayfa Analizi özelliği SEO ile ilgili detayların altını çizerek neyin önemli olduğunu ortaya çıkarır. Bunlara örnek, görsellerdeki alt etiketler, yazı uzunluğu ve cümle yapısı gösterilebilir. Eklentiyi kullanarak WordPress bloglarına uygun başlıklar, meta açıklamalar ve anahtar kelimelerin nasıl ekleyebileceğinizi sizlere anlatacağım.

Adım 1 – SEO Yoast Gelişmiş Ayarları Etkinleştirme

Varsayılan olarak Yoast SEO’da kullanıma hazır oldukça fazla araç bulunmaktadır. Yine de bu eklentiden tam olarak yararlanabilmek için bazı gelişmiş ayarları manuel olarak etkinleştirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hem meta başlık hem de meta açıklama zaten etkin ancak meta anahtar kelimelerin yukarıda belirtilen gelişmiş ayarlar bölümünden etkinleştirilmesi gerekmektedir.
Gelişmiş ayarları etkinleştirmek için SEO -> Dashboardsekmesini açın. Buradan Features sekmesine tıklayın ve ardından Advanced settings pagesbaşlığını bulun. Başlığın altındaki Enable butonuna tıklayarak etkinleştirin. Ardından sayfa yenilenecek ve sonrasında gelişmiş seçenekleri görebileceksiniz.

WordPress Yoast SEO Gelişmiş ayarlar
WordPress Yoast SEO Gelişmiş ayarlar

Adım 2 – Meta Başlık Ekleme

Yazılarınıza Meta Başlık veya SEO başlığı eklemek için Yazılar -> Tüm Yazılarbölümünü açın ve meta başlık eklemek istediğiniz yazıyı seçin.
Yazı metin düzenleyicide açıldıktan sonra aşağıya inin ve Yoast SEO bölümüne ulaşın. Bu bölümün altında arama motorları için bölüm önizlemesini göreceksiniz. Bu her bir yazı için otomatik olarak oluşturulur. Edit snippet bölümüne tıklayın. Bazı ek alanlarla karşılaşacaksınız. Seo Title adlı ilk alan yazınızın meta başlığıdır. Bu alana uygun bir başlık girin. Yoast aynı zamanda alanın altında renkli bir çubuk gösterecek – yeşilin anlamı uzunluğun uygun olduğudur.

Adım 3 – WordPress Meta Açıklama Ekleme

WordPress’de Meta Açıklamalar meta başlık ile aynı bölümü kullanarak eklenebilir. SEO Titlealanının hemen altında iki farklı alan göreceksiniz Slug ve Meta description. Basitçe yazınız için kısa ve göz alıcı bir açıklama yazın.
Bir kez daha Yoast renkli çubuk ile açıklamanızın uzunluğu hakkında size bilgi verecektir. Meta açıklamasına yazıda kullanılan ilgili kelimeleri eklediğinize emin olun. Bitirdikten sonra Close snippet editor‘e tıklayın ve Updatebutonunu kullanarak değişiklikleri kaydedin.

Adım 4 – WordPress Anahtar Kelime Ekleme

Meta başlık ve meta açıklama aksine meta anahtar kelimeler Yoast SEO’da manuel olarak etkinleştirilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için SEO -> Titles & Metasayfasını açın ve Othersekmesine tıklayın. Buradan Use meta keywords tag?yazısı göreceksiniz – etkinleştirin. Ayarları kaydedin ve hazırsınız.
Bir yazıya meta anahtar kelimeler eklemek için ilgili yazıyı yine Yazılar -> Tüm Yazılarbölümünden seçin. En aşağıya, Yoast SEO bölümüne inin ve önizlemenin hemen altında Meta keywords bölümünü göreceksiniz.
Burada virgülle ayrılmış şekilde birden fazla anahtar kelime girin (10’dan fazla olmamak kaydıyla). Genel SEO kuralları burada da geçerli, yazınız için açıklayıcı ve yine yazı içinde geçen kelimeler girin.
Daha önce belirtildiği gibi Google meta anahtar kelimelerin sayfa derecelendirme algoritmasında bir etki etmediğini açıklamıştır. Diğer arama motorları bu konuda daha da belirsizdir, bu sebeple dereceniz okuyucunun hangi arama motorunu kullandığına bağlı olarak değişebilir.

Sonuç

WordPress SEO derecenizi yükseltmenin çeşitli yolları bulunuyor. Bu rehberde, Yoast SEO eklentisini kullanarak WordPress yazılarınıza nasıl meta başlıklar, meta açıklamalar ekleyeceğinizi göstererek bunlardan birisini açıklamış olduk.
WordPress anahtar kelimeler, meta başlıklar ve meta açıklamaların web sitenize nasıl ekleyebileceğinizi sizlere anlatmış olduk. Bu konu ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bize bildirmekten çekinmeyin. İyi bloglamalar herkese.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir